Loading...

EET – Účtenková loterie

Úvod / Pokladní systémy / EET – Účtenková loterie

EET – Účtenková loterie již od 1. března 2017

31. 5. 2016

Tolik diskutovaná účtenková loterie, která má způsobit to, že zákazníci budou od podnikatelů vyžadovat účtenky, se s velkou pravděpodobností spustí již od 1. března 2017 spolu s druhou fází elektronické evidence tržeb povinnou pro maloobchody a velkoobchody.
„Příští rok bychom chtěli zavést účtenkovou loterii, lidí o to mají zájem a myslím si, že to může mít úspěch,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).
„Hodnotíme parametry pro přijetí herního plánu a plánujeme, že bychom ji spustili k 1. březnu 2017, tedy se spuštěním druhé fáze elektronické evidence tržeb,“ doplnila jeho náměstkyně Alena Schillerová.

Jaké budou pravidla a o co se bude hrát zatím není známo.

Vzorem úspěšné účtenkové loterie je Tchaj-wan. Účtenky z obchodů se tam losují už od roku 1951 a výběr daní se razantně zvýšil. Loterie se týká sice jen dokladů z větších obchodů, ale Tchaj-wanci v ní mohou vyhrát v hlavní výhře až přibližně 6,7 milionu korun. Slosování probíhá vždy 25. dne lichého měsíce a je vysíláno v přímém přenosu v televizi. Další zemí, ve které účtenková loterie dobře funguje, je Portugalsko. Tam mohou lidé vyhrát auta Audi A4 a A7 a i díky tomu se výběr daní zvýšil až o 800 milionů euro.

Opakem je Slovensko, kde nízké výhry způsobily, že o loterii není zájem.

První fáze elektronické evidence tržeb bude spuštěna 1. prosince 2016 a bude povinná pro ubytovací, stravovací a pohostinská zařízení, což jsou hotely, motely, penziony, ubytovny, kempy, tábořiště, restaurace, kavárny, kantýny, vinárny, cukrárny, stánkaři, zmrzlináři, diskotéky, kluby, pohostinství apod., čili místa a provozovny, kde jsou nabízena jídla a nápoje k okamžité konzumaci, a to ať již jsou konzumována na místě či nikoliv.